Geleneksel Çocuk Oyunları

Tabuhan Çarşamba, Nisan 03, 2013 0 yorum
Anadolu çocuklarının en çok oynadığı geleneksel oyunları elimden geldiğince sizlere aktarmaya çalışacağım. Öncelikle mendil kapmaca oyununun nasıl oynandığı ile ilgili anlatım yapalım:

MENDİL KAPMACA OYUNU

Anadolu'dan çıkmış olan bu oyunun amacı çocuklar arasında hız ve zekayı artırmaktır. Hem enerjik hemde eğlenceli bir geleneksel oyun olan mendil kapmacanın nasıl oynandığı ise şu şekilde açıklanabilir:


  1. Eşit sayıda oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Takımlar, aralarında 20-25 metre aralık bırakacak biçimde, karşılıklı birer sıra halinde dizilir.
  2. İki sıranın ortasındaki alanın tam orta yerine bir çizgi çizilir ve oyunu yöneten bir hakem ya da kaptan seçilir.
  3. Bu hakem bu çizginin durarak mendili de elinde tutabilir.
  4. Hakem oyuncuların isimlerini karşılıklı olarak çağırır. Veya “3′ler çıksın” der ve her iki takımdan üçüncü oyuncular koşarak mendili kapıp kaçar.
  5. Mendili kapanı kovalayan öbür oyuncu onu yakalamaya çalışır.
  6. Mendili alan oyuncu yakalanmadan eski yerine dönebilirse, yakalayaman oyuncu oyundan çıkar.
  7. Yakalanıp mendili kaptırırsa, kendisi çıkar.
  8. Mendili alan oyuncunun yakalanmadan yerine dönmesi üzerine, hakem yeniden her iki takıma seslenir ve oyun sürer.
  9. Oyunu elemanı daha fazla olan grup kazanır.
  10. Belirlene tur sayısında (3 veya 5) oyun biter.


YAĞ SATARIM BAL SATARIM OYUNU

Eskiden okullarda sıkça oynanan ve yeni nesil çocuklarının artık unutmaya başladığı geleneksel oyunlardan biridir. Mendil kapmaca oyununda olduğu gibi yine mendil ile oynanmaktadır. Fakat kuralları şu şekildedir:


Yağ satarım oyununda önce bir ebe belirlenir. Oyuncular yüzleri birbirine dönük halka oluşturacak biçimde yere otururlar. Ebe bir mendilin ucunu düğümleyerek eline alır. Bunu arkasında saklayarak halkanın çevresinde dolaşmaya başlar. Bu sırada da oyuna adını veren şarkıyı söyler:

Yağ satarım, bal satarım, Ustam öldü, ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır. Satsam 15 liradır. Zam-bak Zum-bak Dön arkana iyi bak. Dolaşırken mendili belli etmeden oyunculardan birinin arkasına yere koyar. Arkasına mendil bırakılan oyuncu, bunun farkına vardığı anda mendili alarak ebeyi kovalamaya başlar. Ebe, yakalanmadan onun yerine oturursa, mendili alan çocuk ebe olur; yakalanırsa, oyun aynı ebeyle devam eder.

YAKAN TOP OYUNU

Geleneksel çocuk oyunlarının sonuncusuna geldik. Önceki iki oyundan ziyade yakan top oyununu günümüzde hemen hemen herkes bilmektedir. Kuralları gayet basit olmakla birlikte yine de kısa bir açıklama yapalım:

Yakantop oyunu sayıları eşit iki grup ile oynanır (en az dört kişi iki kişi bir gruba iki kişi de bir gruba). Sonra ikiye bölünen bir uzunluğu kapsayan iki çizgi çizilir bu çizgiler eşit aralıkta olmak üzere ortadan bir çizgi ile ayrılır.


Oyun sahası çizildi... Sıra oynamakta. İlk önce yazı tura atılarak topun hangi gruptan başlayacağı seçilir. Sonra herkes istediği sahaya geçer (tabi herkes kendi grubunun sahasına geçer). Her grubun bir kalecisi olur. Kaleciler orta çizginin ayırdığı iki çizgiden birine geçer ama grubunu vurmamak için grubunun olmadığı tarafa geçer. Bu oyunda en önemlisi kimse can veremez vurulan kaleye geçer topu havadan kapan can tutmuş olmaz yere değdikten sonra top size değerse vurulmuş sayılmazsınız vuruldunuzda herhangi bir kişi yere değmeden o topu kaparsa vurulmuş olmazsınız ve kaleciniz topu size yollarken topu tuttuktan sonra yere düşürmüş veya bir yerinize değip topun yere düşmesi sizin oyundan çıkmanızı sağlamaz çünkü kendi kaleciniz.

Tabuhan Ateş Özçelik

Yazar

2008 yılında başladığım blogculuk hayatımda dur durak bilmeden devam edebilmenin verdiği haz ve tecrübe ile sizler için değerli paylaşımlar yapmaya devam ediyorum. Sizde bloguma katkı sağlarsanız eminim ki paylaşımların kalitesi çok daha fazla artacaktır :)

0 yorum:

Yorum Gönder